Sapeli

Eestikeelne nimetus: Sapelli-sargapuu (puit sapell)
Ladinakeelne nimetus: Entandrophragma cylindricum
Muud nimetused: Sapele (ingl.k.) ; Sapelli Mahogany (saksa. k.); Sapeli(prants. k.); Sapeli (hisp. k.); Mogano Sapeli (itaalia k.); Sapeli (soome k.); Muyovu, Sapelewood, Assie, Aboudikro, Undianuno.
Päritolu: Aafrika

Sarnased liigid: Khaya- , hondurase mahagon.
Sugukond: Meelialised (Meliaceae)

Kasvu piirkonnad: Lääne-, Kesk-ja Ida Aafrika, Libeeria, Elevandiluurannik, Ghana, Nigeeria, Kamerun, Kongo, Angola, Sair, Uganda.

Kasutamine: Sapeli mahagoni puidust valmistatakse kvaliteetmööblit, poodide ja kontori mööblit, uksi, treppe muusika instrumente (sh. klaverid) ning sporditarbeid. Samuti kasutatakse põranda materjalina ning paadiehituses mööbli ning teiste detailide valmistamisel. Päritolu maades kasutatakse laialdaselt ehituspuiduna ning liimvineerina. Valitud palgid hööveldatakse kattevineeriks uste, mööbli ja teiste sisustuselementide valmistamiseks.

Puuliigi üldkirjeldus: Sapeli mahagon kasvab 40 – 60 meetri pikkuseks ning saavutab 0,7 – 1,7 meetrise jämeduse. Tüvi on sirge ja ümmargune ning reeglina 25 – 30 meetri ulatuses oksavaba. Maltspuit on 3 – 8 sentimeetri paksune ning hallikaspunane või helekollane. Maltspuit eristub kergelt lülipuidust, mis on värskelt lõigatud puidul roosakas, kuid tumeneb kiiresti õhu ja valguse toimel punakaspruuniks. Sapeli puidul esineb tavaliselt põimitud tekstuur, mis moodustab triibulise joonise. Sooned on väikesest kuni keskmise suuruseni, mis on nähtavad ilma käsiluubita ning võivad sisaldada kaltsiumoksiidi ning teisi aineid, mis nürivad lõiketerasid.
Hinnaklass: 2

Füüsikalised omadused: Toore puidu tihedus on 850 - 900 kg/m3, kuivatatuna 560 - 750 kg/m3, keskmiselt 620 kg/m3.

Töödeldavus: Sapeli puitu on kerge töödelda nii käsi- kui ka tööstuslike masinatega, kuid võib esineda rebenemist, mille vältimiseks soovitatakse vähendada lõikenurka. Tänu kaltsiumoksiidile ning teistele ainetele esineb lõiketerade nürimine. Nael-, kruvi- ja liimühendused on vastupidavad ning puitu on väga hea lihvida.

Kuivatamine: Puit kuivab küllaltki kiiresti, kuid liiga kiirel kuivatamisel kipub puit keerduma. Hilisemal kasutusel on puit keskmiselt stabiilne.

Viimistlemine: Puidu peitsimine on raskendatud, kuid täidetud pooridega viimistlemisel saavutatakse väga hea tulemus.

Hinnaskaala: €

Saadavus:

Laos Naturaalne spoon
Laos Spoonsärgid
Laos Spoonkant
Ei ole saadaval 3D spoon
Tellimisel Vinterio
Laos Saematerjal
Laos Liimpuit
Ei ole saadaval Höövelmaterjal
Laos Vineer
Tellimisel Spoonitud plaadid (PLP, MDF, tisleri)
Ei ole saadaval Tislerikilp

 

 

 

Laos - Laos     Tellimisel - Tellimisel    Ei ole saadaval - Ei ole saadaval