Ameerika Kirss

Eestikeelne nimetus: Hilistoomingas
Ladinakeelne nimetus: Prunus serotina
Muud nimetused: Cherry US (ingl.k.), Ciliego americano (Itaalia k.), Merisier américain (Prantsuse k.), Black cherry (Saksa. k.), Cerezo americano (Hisp. k.).
Päritolu: Põhja-Ameerika

Sarnased liigid: Euroopa kirss.
Sugukond: Roosõielised (Rosaceae)

Kasutamine: Ameerika kirssi kasutatakse mööblitööstuses ja laeva sisustuse ning muusika instrumentide sh. klaverite ja viiuli poognate valmistamisel. Samuti sobib treimiseks, nikerdusteks ja painutamiseks. Valitud materjal hööveldatakse kattevineeriks, mida kasutatakse mööbli, seinapaneelide ning teiste sisustuselementide valmistamiseks.

Puuliigi üldkirjeldus: Ameerika kirss kasvab kuni 30 meetri kõrguseks ning tavaliselt 0,6 meetri jämeduseks, heal pinnasel võib kasvada kuni 1,5 meetri jämeduseks. Lülipuit on heleroosast kuni punakaspruun, mis eristub hästi kahvatu kollasest maltspuidust. Tihti esineb putukate tekitatud gummi laike, mis alandab puidu väärtust. Pikaajaline UV-kiirgus muudab kirsi mahagoni tooni – tumepunaseks.

Hinnaklass: 2

Füüsikalised omadused: Ameerika kirsi tihedus õhukuivalt on 500 – 580 kg/m3.

Töödeldavus: Puitu on kerge töödelda nii käsi- kui ka tööstuslike masinatega ning esineb ainult mõõdukas lõiketerade nürimine. Liim-, nael- ja kruviühendused on vastupidavad, kuid soovitatav on naelte ja kruvide jaoks aukude ette puurimine.

Kuivatamine: Ameerika kirss kuivab küllaltki kiiresti, kuid kiire kuivatamine võib tekitada kõmmeldumist. Esineb suur kuivamiskahanemine. Kuivatatud puit on keskmiselt stabiilne.

Viimistlemine: Ameerika kirsi viimistlemiseks sobivad kõik meetodid. Puidu kiire pleekumise aeglustamiseks on soovitatav kasutada UV kindlaid lakke.

Hinnaskaala: €€

Saadavus:

Laos Naturaalne spoon
Laos Spoonsärgid
Laos Spoonkant
Ei ole saadaval 3D spoon
Tellimisel Vinterio
Laos Saematerjal
Laos Liimpuit
Ei ole saadaval Höövelmaterjal
Laos Vineer
Laos Spoonitud plaadid (PLP, MDF, tisleri)
Ei ole saadaval Tislerikilp

 

 

 

Laos - Laos     Tellimisel - Tellimisel    Ei ole saadaval - Ei ole saadaval