Teak

Eestikeelne nimetus: Suur tiikpuu
Ladinakeelne nimetus: Tectona grandis
Muud nimetused: Teak (ingl.k.) ; Teak (saksa. k.); Teck (prants. k.); Teka (hisp. k.); Teak (itaalia k.); Tiiki (soome k.); mai sak, pahi (Birma); sagwan, tekku, kyun, sagon, tegina, tadi (India); jati sak (Thailand).
Päritolu: South Estern Asia

Sarnased liigid: Afromosia, Iroko.
Sugukond: Raudürdilised (Verbenaceae)

Kasvu piirkonnad: Tiikpuu pärineb Birmast ning kasvab üle kogu India, Tais, Indoneesias ja Jaavas. Tiikpuu on sisse toodud Malaisiasse, Borneosse, Filipiinidesse, troopilisse Aafrikasse ning Kesk Ameerikasse.

Kasutamine: Laialdaselt kasutatakse laeva ehituses tekkide ja kaitseäärte, käsipuude, luugiavade, kere ning mastipuude ja aerude valmistamisel, sobib mööbli, uste, treppide ja teiste sisustuselementide ning põrandate valmistamiseks. Samuti kasutatakse aiamööbli valmistamiseks ning sildade ja sadama ehitustel. Tänu happekindlusele kasutatakse laboratooriumi istmete ning suitsutorude materjalina. Puidust valmistatakse nii kattevineeri kui ka päritolumaades liimvineeri.

Puuliigi üldkirjeldus: Tiikpuu kasvab tavaliselt 40 - 45 meetri kõrguseks ning 0,9 – 1,5 meetri jämeduseks. Tüvi võib olla kuni 25 meetri ulatuses oksavaba. Malts- ja lülipuit on kergelt eristatavad. Maltspuit on kollakas – hall ning kitsas. Lahti saetud või hööveldatud lülipuidu pinnal esineb suur värvikõikumine (roheline, kollane, punane jne), sest kuivatamise ajal ei jõua puidu toon läbinisti ühtlustuda. Värvus ühtlustub ja tumeneb hiljem valguse ja õhu toimel tumepruuniks. Lülipuidus esineb tihti tumedaid, peaaegu mustasid, triipe, mis muudavad puidu eriti kauniks. Aastarõngad on nähtavad ning radiaallõikes on puidul õrn siidjas läige. Tiikpuu omab iseloomulikku vürtsikat lõhna ning tundub rasvane.
Hinnaklass: 3.

Füüsikalised omadused: Toore puidu tihedus on ligikaudu 820 kg/m3, kuivatatud puidul on 610 - 690 kg/m3, keskmiselt 670 kg/m3 (niiskussisaldus 12%). Puit on tulele ja happele vastupidav.

Töödeldavus: Puitu on küllaltki kerge töödelda nii käsi-, kui ka tööstuslike masinatega, kuid tänu mineraalidele esineb tugev lõiketerade nürimine. Soovitatav on kasutada volframkarbiid lõiketerasid. Naelte ning kruvide jaoks on vajalik aukude ette puurimine. Liimühendused on rahuldavad värskelt töödeldud pindade puhul, vastasel korral on vajalik eelnev atsetooniga puhastamine.

Kuivatamine: Tiikpuu kuivab küllaltki aeglaselt, kuid ilma tõsiste probleemideta. Tüved kooritakse tavaliselt kolm aastat enne maha lõikamist ning jäetakse kuivama. Kuivatatud puidul on suurepärane dimensionaalne stabiilsus.

Viimistlemine: Õlise tiikpuu viimistlemine on raskendatud. Pinnad tuleb korralikult puhastada enne viimistlemist. Sisetingimustes on soovitatav puitu viimistleda puiduõliga, välistingimustes lakiga. 

Hinnaskaala: €€€

Saadavus:

Laos Naturaalne spoon
Laos Spoonsärgid
Laos Spoonkant
Ei ole saadaval 3D spoon
Ei ole saadaval Vinterio
Laos Saematerjal
Laos Liimpuit
Laos Höövelmaterjal
Laos Vineer
Laos Spoonitud plaadid (PLP, MDF, tisleri)
Ei ole saadaval Tislerikilp

 

 

 

Laos - Laos     Tellimisel - Tellimisel    Ei ole saadaval - Ei ole saadaval