Santos roosipuu

Eestikeelne nimetus: Para-dalbergia
Ladinakeelne nimetus: Dalbergia spruceana
Muud nimetused: Rosewood Santos (ingl.k.) ; Palissandre de Santos (prants. k.); Pao ferro, Santos palisandro (hisp.k); Palissandro Santos (Itaalia k.) Boliivia roosipuu, Morado.
Päritolu: Lõuna-Ameerika

Sarnased liigid: Rio palisander, india palisander, cocobolo.
Sugukond: Liblikõielised (Leguminosae)
Kasvu piirkonnad: Boliivia ja Braziilia.

Kasutamine: Santos palisandrit kasutatakse kvaliteetmööbli (uksed, köögid, lauad) valmistamiseks. Samuti kasutatakse kitarride valmistamisel ning tööriistade ja nugade käepidemetena.

Puuliigi üldkirjeldus: Santos palisander on väärtuslik eksootiline puiduliik, mis kasvab kuni 20 m kõrguseks ning 0,5 – 0,8 m jämeduseks. Lülipuit on kollakaspruuni ja tumepruuni või punakaspruuni ja tumepruuni kirju, mis eristub kergelt helekollasest maltspuidust. Santos roosipuud kasutatakse brasiilia roosipuu ehk rio roosipuu (Dalbergia nigra) asemikuna, mis on tunduvalt kallim ning mille saadavus on limiteeritud tänu Euroopa Liitu importimise keeluga. Santos palisandri töötlemisel tekkiv tolm võib põhjustada olulise nahaärrituse.
Hinnaklass: 4

Füüsikalised omadused: Kuivatatud puidu tihedus on 900 - 1000 kg/m3 (niiskussisaldus 12%).

Töödeldavus: Puidu töötlemine on raskendatud ning esineb suur lõiketerade nürimine. Hööveldamisel võib esineda rebenemist, mille vältimiseks tuleks lõikenurk vähendada 20° -ni. Kruvide ning naelte jaoks on vajalik aukude ette puurimine. Tänu õli sisaldusele on liimimine raskendatud. Töötlemisel vajalik isikukaitsevahendite kasutamine!

Kuivatamine: Santos roosipuud tuleb kuivatada ettevaatlikult vältimaks pinnalõhede teket.

Viimistlemine: Viimistlemine on raskendatud seoses õli sisaldusega puidus. Puidu pleekimise vähendamiseks on soovitatav kasutada UV kindlamaid lakke.

Hinnaskaala: €€€€

Saadavus:

Laos Naturaalne spoon
Laos Spoonsärgid
Tellimisel Spoonkant
Ei ole saadaval 3D spoon
Ei ole saadaval Vinterio
Laos Saematerjal
Tellimisel Liimpuit
Ei ole saadaval Höövelmaterjal
Tellimisel Vineer
Tellimisel Spoonitud plaadid (PLP, MDF, tisleri)
Ei ole saadaval Tislerikilp

 

 

 

Laos - Laos     Tellimisel - Tellimisel    Ei ole saadaval - Ei ole saadaval