Näpunäiteid, kuidas liimpuitu hoiustada ja hooldada

Kas sa teadsid et, liimpuitu tuleb hoiustada horisontaalselt põrandaga, mitte jätta seda seina najale seisma. Nii saad kindel olla, et liimpuitplaat ei lähe kõveraks!

Toas olev õhuniiskuse protsent peab olema ca 40-60%. Teistes tingimustes puit imab niiskust ja paisub või kaotab niiskust ja tõmbab kokku. Juhul kui liimpuitplaadi ülemine ja alumine pool saab niiskust erinevalt, liimpuitplaat kõmmeldub – selline kõmmeldumine kaob iseenesest, kui pöörata plaat teistpidi. Kui niiskusetase on tavaline st 40-60%, liimpuitplaadi laius kõigub 1-2mm, juhul kui niiskusetase on näiteks 85% võib laius suureneda kuni 10mm.

Väikesed praod ja värvimuutused on naturaalsele puidule loomulik.Suurema prao võib täita puidupahtliga. Pragusid võib enam esineda kõvemates puiduliikides nagu tamm ja vaher. See on loomulik ja mitte mingil juhul ei nõrgesta liimpuitplaadi tugevust.

Kõik liimpuitplaadid lihvitakse tehases 100-120 jämeduse lihvpaberiga. Lõppviimistluseks soovitame kerget lihvi 150-180 jämeduse lihvpaberiga. Enne paigaldamist tuleb liimpuitplaat vähemalt kaks korda õlitada. Plaadi õlitamisel on oluline katta ühtlaselt mõlemad pooled, samuti väljalõigetest tekkinud sise- ja välisservad, et vältida niiskuse imendumist. Õlitamisel soovitame juhinduda õli tootja kasutusjuhendist.

Väljalõiked peaksid alati olema vähemalt 5 mm suuremad, et puidul oleks ruumi liikuda. On äärmiselt TÄHTIS, et väljalõigete vahele (nt kraanikauss + pliit) ning liimpuitplaadi otsa jääks vähemalt 250 mm laiune terve osa. Kitsama kui 250 mm riba jätmine võib tekitada puidu lõhenemist.

Igapäevaselt võib töötasapinda puhastada niiske lapiga ja muude puhastusvahenditega, mis ei sisalda ammoniaaki või küürimispuudrit. Ammoniaak muudab tamme värvi tumedaks. Kui töötasapind muutub mustaks või elutuks, võib seda taaselustada õlise lapiga hõõrudes. Pühkige ära liigne õli. Kui töötasapind on väga kulunud võib enne õlitamist selle kergelt üle lihvida. Sõltuvalt õlist peab liimpuitplaate õlitama iga 6 kuu tagant või vastavalt õli tootja soovitustele.

NB! Õlised lapid tuleb jätta õhukindlasse anumasse, mitte visata prügikasti, kuna teatud tingimustes võivad õlised lapid iseenesest süttida!

AS MASS