Ameerika Vaher

Eestikeelne nimetus: Suhkruvaher
Ladinakeelne nimetus: Acer saccharum
Muud nimetused: Maple (ingl.k.)
Päritolu: Põhja-Ameerika

Sarnased liigid: Euroopa vaher, kask.
Sugukond: Vahtralised (Aceraceae)

Kasutamine: Seoses puidu suurele kulumiskindlusele kasutatakse ühiskondlike ruumide sh. auditooriumite, tantsusaalide, squashi väljakute ning keegli radade põranda materjalina. Kasutatakse samuti mööbli, klaveri osade, muusika instrumentide, spordi tarvete ning Ameerikas liimvineeri valmistamiseks. Sobib hästi ka treimiseks, näiteks piljardi kiid.

Puuliigi üldkirjeldus: Ameerika vaher kasvab kuni 40 meetri kõrguseks ja saavutab kuni 1,2 meetrise läbimõõdu, tavaliselt ligikaudu 0,9 meetrit. Puit on tavaliselt helekollane, tihti õrna lillaka varjundiga. Maltspuit ja lülipuit on raskesti eristatavad. Tihti esineb musti triipe „juukseid”, mis alandavad puidu väärtust. Vaher on üks enim kasutatav mööbli puit Ameerikas. Ameerika vahtra eritekstuuri, kus väikesed surnud oksad moodustavad täpilise tekstuuri, nimetatakse linnusilmavahtraks, mis on ligikaudu 10 korda väärtuslikum tavalisest vahtrast.
Hinnaklass: 2 (linnusilmavaher: 5)

Füüsikalised omadused: Kuivatatud Ameerika vahtra tihedus on ligikaudu 700 – 720 kg/m3 (niiskussisaldus 12%).

Töödeldavus: Vahtra puitu ei ole kerge töödelda ning esineb mõõdukas lõiketerade nürimine. Töötlemisel on soovitatav kasutada kõvasulam terasid, nüridad lõiketerad tekitavad puidu pinnal põletusi. Naelade ja kruvide jaoks on vajalik aukude ette puurimine. Liimühendused on vastupidavad.

Kuivatamine: Puitu tuleb kuivatada aeglaselt, vältimaks pinnalõhesid ja kõmmeldumist. Kuivatatud vahtrapuit on keskmiselt stabiilne.

Viimistlemine: Vahtra puitu saab kergelt peitsida ning töödelda kõikide viimistlusmaterjalidega. 

Hinnaskaala: €€€

Saadavus:

Laos Naturaalne spoon
Laos Spoonsärgid
Laos Spoonkant
Ei ole saadaval 3D spoon
Ei ole saadaval Vinterio
Laos Saematerjal
Tellimisel Liimpuit
Ei ole saadaval Höövelmaterjal
Tellimisel Vineer
Tellimisel Spoonitud plaadid (PLP, MDF, tisleri)
Ei ole saadaval Tislerikilp

 

 

 

Laos - Laos     Tellimisel - Tellimisel    Ei ole saadaval - Ei ole saadaval