Ameerika punatamm

Eestikeelne nimetus: Punane tamm (põhjatamm)
Ladinakeelne nimetus: Quercus rubra
Muud nimetused: Oak red American (ingl.k.), Rovere Rosso (Itaalia k.), Chéne Rouge (Prantsuse k.), Roble Rojo (Hisp. k.), Rood Eiken (Hollandi k.), Roteiche (Saksa k.), Punatammi (Soome k.).
Päritolu: Põhja-Ameerika

Sarnased liigid: Ameerika Valge Tamm.
Sugukond: Pöögilised (Fagaceae)

Kasutamine: Ainult väga kvaliteetsed palgid hööveldatakse kattevineeriks. Kasutatakse mööbli, uste ja sisustuselementide valmistamiseks. Samuti male nuppude ja põrandate valmistamisel. Punatamme ei saa sarnaselt Valgele tammele kasutada vaatide valmistamisel, tänu avatud pooridele. Samuti ei sobi välitingimustesse.

Puuliigi üldkirjeldus: Punatamm kasvab 20 – 27 meetri pikkuseks. Läbimõõt kuni 0,9 – 1,0 meetrit. Punatamm on roosakas kuni punakaspruuni tooniga. Lülipuit sarnaneb valgetammega, kuid tänu väiksematele säsikiirtele on vähem atraktiivne. Lõuna punatamm kasvab kiiremini kui Põhja punatamm ning on seetõttu raskem ja kõvem.

Füüsikalised omadused: Punatamme tihedus õhukuivalt on 630 - 770 kg/m3. Lõuna punatamm (Quercus falcata) on raskem ja kaalub ~770 kg/m3, kuid Põhja punatamm kaalub ~630 kg/m3. Punatamme kõvadus brinelli skaala järgi on 3,8 kp/mm2.

Töödeldavus: Puidu töödeldavus sõltub tihedusest ning kasvutingimustest. Esineb mõõdukas lõiketerade nürimine. Soovitatakse naelte ja kruvide jaoks augud ette puurida.

Kuivatamine: Puit kuivab väga aeglaselt ning protsess on küllaltki keeruline. Võib esineda otslõhesid, pragusid ning tuulelõhesid.

Viimistlemine: Punatamme saab kergelt peitsida ning suurepäraselt viimistleda erinevate lakkidega.

Hinnaskaala: €€

Saadavus:

Laos Naturaalne spoon
Laos Spoonsärgid
Laos Spoonkant
Ei ole saadaval 3D spoon
Tellimisel Vinterio
Laos Saematerjal
Ei ole saadaval Liimpuit
Ei ole saadaval Höövelmaterjal
Tellimisel Vineer
Tellimisel Spoonitud plaadid (PLP, MDF, tisleri)
Ei ole saadaval Tislerikilp

 

 

 

Laos - Laos     Tellimisel - Tellimisel    Ei ole saadaval - Ei ole saadaval