E-R 8:30 - 17:00 L, P suletud info@mass.ee
Tallinn, Kalda 3b +372 657 7170
Tallinn, Kalda 7d +372 657 7622
Tartu, Tehno tee 7 +372 657 7623

Ameerika pähkel

Eestikeelne nimetus:  Must pähklipuu
Ladinakeelne nimetus: Juglans nigra
Muud nimetused: Walnut American (ingl.k.), Amerikanischer nussbaum (saksa. k.); Noyer américain (prants. k.); Nogal Americano (hisp. k.); Noce americana (itaalia k.); Pähkinä amerikkalainen (soome k.).
Päritolu: Põhja-Ameerika

Sarnased liigid: Euroopa pähkel.
Sugukond: Pähklipuulised (Juglandaceae)

Kasutamine: Ameerika pähklist valmistatakse kvaliteetset mööblit, põrandaid, muusika instrumente sh. kõlareid ja klavereid, laevade sisustust, sportimistarbeid, vihmavarjude käepidemeid ning lennukite propellereid. Sobib samuti treimiseks ja nikerdusteks ning tänu heale tugevusele ja elastsusele ka toolide valmistamiseks. Kõrgkvaliteedilised palgid hööveldatakse kattevineeriks, mis on väga nõutud üle kogu maakera. Puu kannab ka söödavaid pähkleid.

Puuliigi üldkirjeldus: Ameerika pähkel kasvab tavaliselt 21 – 27 meetri kõrguseks, parimates kasvukohtades isegi 40 meetri kõrguseks. Tüve läbimõõt on tavaliselt 0,6 – 1,2 meetrit, kuid heades kasvutingimustes võib ulatuda 2 meetrini. Lülipuit on tavaliselt tume šokolaadipruun, tihti lillaka varjundiga ning kergesti eristatav kollakas hallist maltspuidust. Aurutades muutub maltspuit peaaegu sama tooni lülipuiduga.
Hinnaklass: 2

Füüsikalised omadused: Toore pähkli puidu tihedus on 900 - 950 kg/m3, kuivatatud puidul on ligikaudu 640 kg/m3(niiskussisaldus 12%).

Töödeldavus: Ameerika pähklit on kerge töödelda nii käsi- kui ka tööstuslike masinatega. Esineb mõõdukas lõiketerade nürimine. Nael- ja kruviühendused on vastupidavad, ning liimimine on rahuldav, kuid leeliselised liimid võivad põhjustada plekke.

Kuivatamine: Puitu tuleb kuivatada aeglaselt, vältimaks pinnalõhede ja pragude teket. Kuivatatud puit on küllaltki stabiilne.

Viimistlemine: Pähklipuitu saab töödelda kõikide viimistlusmaterjalidega.

Hinnaskaala: €€€

Saadavus:

Laos Naturaalne spoon
Laos Spoonsärgid
Laos Spoonkant
Laos Vinterio
Laos Saematerjal
Laos Liimpuit
Ei ole saadaval Höövelmaterjal
Tellimisel Vineer
Laos Spoonitud plaadid (PLP, MDF, tisleri)
Ei ole saadaval Tislerikilp

Laos - Laos     Tellimisel - Tellimisel    Ei ole saadaval - Ei ole saadaval